Jak ugotować czarny ryż?

Czarny ryż

Jak ugotować czarny ryż, żeby ziarna nie były sklejone, ani rozgotowane? To wbrew pozorom wcale nie takie trudne, choć wymaga trochę więcej czasu, niż w przypadku białego ryżu, a sam proces przypomina przygotowanie ryżu do sushi.

Właściwości czarnego ryżu

Zanim jednak przejdziemy do samego przyrządzenia czarnego ryżu, warto przez chwilę zatrzymać się przy jego właściwościach. Jak wszyscy dobrze wiemy, biały ryż jest bardzo lekkostrawny, dlatego też jest jest idealny dla dzieci lub osób, które mają problemy z żołądkiem lub wątrobą. Dzieje się tak dlatego, że ma bardzo małą zawartość błonnika, przez to nasz organizm szybciej go trawi. Zupełnie inaczej jest z czarnym ryżem, który w 100 g ma 4,9 g błonnika, dla porównania ryż biały zawiera tylko 0,6 g, co jednak nie powoduje problemów z jego trawieniem, wyższa zawartość błonnika sprawia, iż przez dłuższy czas mamy uczucie sytości, choć kaloryczność obu odmian jest do siebie zbliżona.

Kolejna różnica to zawartość białka, która również jest wyższa, niż w przypadku białego ryżu, gdyż czarny zawiera 8,5 g białka na 100g. Czarny ryż jest także bogaty w witaminy z grupy E, minerały oraz antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia.

Jak ugotować czarny ryż?

  1. Pamiętajcie, że czarny ryż tylko trochę zwiększa swoją objętość w trakcie gotowania i w tym przypadku mniej, nie znaczy więcej. Tyle ile go odmierzycie, tyle mniej więcej otrzymacie na końcu.
  2. Przepłukany na sicie ryż wsypujemy do garnka, zalewamy wodą stosunku 1 do 2 i odstawiamy na jakiś czas, najlepiej na noc. Podczas moczenia woda zmieni kolor na ciemnofioletowy i jest to całkowicie normalne zjawisko.
  3. Ryż gotujemy w tej samej wodzie przez około 35 minut, często mieszając, aż będzie al dente.
  4. Po odcedzeniu ryż już jest gotowy do jedzenia. Najlepiej smakuje doprawiony oliwą i octem balsamicznym.

 

Czarny ryż

Czarny ryż

Zapisz

ZOBACZ TAKŻE

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
5 lat temu

8-krotna zawartość błonnika oraz wysoka zawartość białka przemawia za tym aby przerzucić się na „zakazany ryż”. Lekko orzechowy posmak oraz widowiskowy kolor na talerzu dają wiele możliwości. Świetna sprawa!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x