Nowa piramida żywienia, czyli co jeść?

by Ania | Manufaktura Smaków
Nowa piramida żywienia, czyli co jeść?
Stało się! Piramida żywienia, jaką wszyscy dobrze znamy właśnie przeszła do historii, a jej miejsce zajęła Piramida Żywienia i Aktywności Fizycznej. W tym tygodniu eksperci z warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia zaprezentowali nową koncepcję zasad prawidłowego żywienia. 
 
Co się właściwie zmieniło? Praktycznie wszystko! Przede wszystkim podstawą zachowania dobrego zdrowia jest aktywność fizyczna. Niby wszyscy o tym dobrze wiemy, ale jednak czasem nam się zapomina o regularnych ćwiczeniach, czy nawet o spacerze. O tym właśnie chcą nam przypomnieć eksperci, dlatego po raz pierwszy w historii ćwiczenia stały się częścią piramidy, a nie dodatkowym czynnikiem. Skąd taka decyzja? Od 2009 roku, kiedy została wprowadzona ostatnia aktualizacja piramidy, nasz tryb życia stał coraz bardziej „siedzący”, a to powoduje liczne problemy zdrowotne. Zalecana dzienna dawka ruchu, to 30-40 minut. 
 
Piętro wyżej nie znajdziemy już produktów zbożowych, tylko warzywa i owoce, które powinny stanowić co najmniej połowę naszej diety. Jednak tutaj należy pamiętać o odpowiednich proporcjach, czyli 3/4 dziennego zapotrzebowania to warzywa, a 1/4 owoce. Dalej wreszcie mamy produkty zbożowe, następnie mleko i przetwory mleczne, jeszcze wyżej mięso i ryby. Tutaj eksperci przestrzegają przed zbyt dużym spożyciem mięsa, a zwłaszcza czerwonego. Natomiast na samej górze znajdziemy natomiast oleje i orzechy.

Co jeszcze należy ograniczyć lub wyeliminować z naszego jadłospisu? Otóż, zdecydowanie powinniśmy unikać dosalania, o przesalaniu potraw już nie mówiąc. Sól najlepiej zastąpić ziołami, które mają o wiele bardziej dobroczynny wpływ na organizm. Natomiast zamiast cukru i słodyczy wybierajmy orzechy i owoce. A wszystko powinniśmy popić wodą (co najmniej 1,5 l dziennie). Tak wygląda najnowsza piramida. Zmiany niewątpliwie są duże, mnie chyba najbardziej cieszy fakt, że tym razem podkreślono wagę aktywności fizycznej oraz warzyw i owoców. Przy okazji motywacja do ćwiczeń jest jeszcze większa 😉 

A Wy co sądzicie o nowej piramidzie?
 
 
 
P.S. Na blogu znajdziecie sporo warzywnych i owocowych przepisów, wystarczy trochę poszperać 🙂 Oto kilka z naszych propozycji:
 
 
 

Sałata à la tortilla

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0 0 votes
Article Rating

ZOBACZ TAKŻE

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ekonomika
2 lat temu

Fantastyczny tekst Brawo! szczegolnie spodobala mi sie szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…

1
0
Would love your thoughts, please comment.x