Tort waniliowo – kajmakowy pokazywałam wam już pod koniec lipca, jednak wtedy receptura kremów wymagała jeszcze drobnych szlifów. Teraz, przy okazji kolejnych urodzin, przepis został dopracowany i z czystym sumieniem mogę się nim z wami podzielić. Muszę przyznać szczerze, że kombinacja smakowa w tym przypadku jest naprawdę genialna, a sam tort wygląda obłędnie. Jednak sekret idealnego tortu waniliowo – kajmakowego tkwi nie tylko w kremach, ale także w samym cieście, czyli pięknie wyrośniętym i puszystym biszkopcie. Jak zawsze blat został upieczony w oparciu o przepis, który jest już w naszej rodzinie od 40 lat i jeszcze nigdy nas nie zawiódł, czyli jest to dokładnie ta sama receptura, co w przypadku Różanego tortu dla Mamy.
Składniki na blat:
6 jajek
1 szklanka cukru
1 i 1/2 szklanki mąki tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na krem waniliowy:
- 250 g serka mascarpone
- 200 ml śmietany kremówki 36 %
- 2 – 3 łyżki cukru pudru (do smaku)
- 1 opakowanie śmietan-fix
- duże opakowanie cukru waniliowego
Składniki na krem kajmakowy:
- 400 g masy kajmakowej (krówkowej)
- 500 g serka mascarpone
- 200 ml śmietany kremówki 36 %
- 2 opakowania śmietan-fix
Składniki na poncz:
- 1/2 l przegotowanej i ostudzonej wody
- cukier
- rum lub inny mocny alkohol
CIASTO Białka ucieramy z cukrem na puszystą masę, dodajemy żółtka i szybko mieszamy drewnianą łyżką (nie robotem!). Do powstałej masy dodajemy przesianą mąkę, wymieszaną wcześniej z proszkiem do pieczenia. Ciasto przelewamy do tortownicy (o średnicy 28 cm) wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą, pieczemy przez około 40 minut (do suchego patyczka) w temperaturze 180 stopni.
Uwaga! Wszystkie składniki na kremy muszą być naprawdę dobrze schłodzone w lodówce, optymalny czas to 24 godziny.
KREM KAJMAKOWY Wszystkie składniki (dobrze schłodzone) miksujemy do uzyskania gęstego, ścisłego kremu, dodając w trakcie ubijania śmietan-fix.
KREM WANILIOWY Wszystkie składniki miksujemy do powstania gęstego kremu, dodając w trakcie ubijania śmietan-fix.
Tak przygotowane kremy schładzamy w lodówce na czas wystygnięcia blatu ciasta. Uwaga! Podana ilość kremu jest przeznaczona do biszkoptu upieczonego w tortownicy o średnicy 28 cm.
PONCZ Składniki na poncz łączymy, dokładnie mieszamy do rozpuszczenia cukru. Cukier i alkohol do smaku.
CIASTO Wystudzone ciasto dzielimy na trzy blaty. Każdą część nasączamy ponczem i smarujemy kremem, np. najpierw kajmakowym, potem waniliowym, a wierzch i boki smarujemy kremem kajmakowym. Wierzch tortu dekorujemy przy pomocy dekoratora lub worka cukierniczego z ulubioną tylką.
Smacznego!
Ania 🙂
No no prezentuje się królewsko 🙂
Wygląda fantastycznie :>